środa, 25 marca 2009

1 % podatku

.
Jesienią wszystko jest jesienne,
zimą zimowe,
a wiosną...?
kwiaty szeroko otwierają oczy
rosną...


No, może dziś akurat wiosną też jest zimowo, ale piękną zimę mamy tej wiosny, nieprawdaż? :)
(Autorem zdjęcia jest mój Tato)


***

Dla niektórych 1% podatku to nic, dla innych to może być tak wiele, pamiętajmy o tym...

Podatki i tak trzeba płacić, wiadomo, ale jeśli mamy możliwość zadysponować choćby tym małym 1%, to dlaczego nie? Nas to nic nie kosztuje, a może pomóc innym. Poza tym, płacąc fiskusowi coroczną daninę, mam świadomość, że te pieniądze idą do tzw. wspólnego wora...Ale malutki jeden procencik, możemy przekazać na konkretny cel, dla konkretnej osoby...
My z Połówkiem przekazujemy co roku 1% dla ośmioletniego chłopca, który ma zaburzenia rozwojowe, jest dzieckiem autystycznym - dla jego rodziców nasze pieniądze, to szansa na rehabilitację i sprzęt pomagający małemu...i dający mu nadzieję na normalność...
Potrzebujących jest tak wiele...

***

Jak przekazać 1 % podatku należnego fiskusowi organizacji pożytku publicznego?

1. Trzeba znaleźć organizację mającą status organizacji pożytku publicznego:

Przed przekazaniem pieniędzy należy sprawdzić, czy wybrana przez nas instytucja posiada status organizacji pożytku publicznego.
Do wyboru jest ponad 4 tys. instytucji, które taki status posiadają, a baza Organizacji Pożytku Publicznego, w której można zweryfikować, czy dana organizacja ma status OPP znajduje się na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

2. Wyliczenie kwoty, którą można przekazać:

Obliczanie 1% jest proste, więc nie będę wnikać w szczegóły. Mając informator podatkowy i internet, każdy da sobie radę. :)

3. Wypełniamy PIT-a:

Nie musimy wpłacać samodzielnie pieniędzy na konto organizacji. Urząd Skarbowy robi to za nas. Musimy tylko wypełnić prawidłowo 3 pola:
- nazwa organizacji,
- numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod którym została zarejestrowana organizacja oraz
- przekazywaną kwotę (można wpisać też dodatkowo, że chcemy, aby pieniądze z 1% podatku trafiły na konkretny cel np. na leczenie dziecka itd.).

4. Wysłać lub złożyć osobiście PIT-a w US. :)

***

Ja wiem, że wszyscy o tym wiedzą, ale dziś zabieram się za naszego PIT-a (omijałam go jak jeża...) i jeszcze trafiłam na notkę u Nutki o pomocy dla Lenki i jakoś tak mi wyszło, że myślę od rana o procentach... :D
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

:)