wtorek, 6 grudnia 2011

crochet snowflakes czyli włóczkowe śnieżynki i gwiazdki :)

.
     W związku z brakiem śniegu za oknem, powstaje śnieg zastępczy - czyli włóczkowe śnieżynki i gwiazdki - które tymczasowo mają robić za śnieżną aurę, a docelowo trafią na choinkę :)
     Pierwsza śnieżynka to właściwie gwiazdka trochę przypominająca w robieniu granny sqare (których jestem zagorzałą fanką...)GWIAZDKA GRANNY

(szydełko nr 3
biała włóczka akrylowa)
o.ł. - oczko łańcuszka
sł. - słupek
psł. - półsłupek
o.ś. - oczko ścisłe


rząd 1: 5o.ł. złączyć w kółeczko 1o.ś.
rząd 2: 3o.ł., 2sł., 1o.ł., 3sł., 1oł., 3sł., 1o.ł., 3sł., 1oł., 3sł., 1o.ł.  (czyli 5 x po 3 słupki oddzielone 1 oczkiem łańcuszka) zakończyć 1o.ś.
rząd 3: 3o.ł., (3sł., 2o.ł., 3sł.)-to co w nawiasie przerabiam w oczko łańcuszka w poprzednim rzędzie-powtórzyć 4 razy; 3sł., 2o.ł., 2sł., zakończyć 1o.ś.
rząd 4: 1psł., (4sł., 3o.ł., 4sł)-to co w nawiasie przerabiam w miejsce 2 oczek łańcuszka w poprzednim rzędzie-powtórzyć 5 razy; zakończyć 1o.ś.

i wychodzi taka gwiazdka :)
przed krochmaleniem:


  
po krochmaleniu :)
***
     Aby uzyskać taki wygląd gwiazdki jak na pierwszym zdjęciu - z takimi ostrzejszymi czubeczkami - w czwartym rzędzie dodaję małe pętelki, czyli:
rząd 4: 1psł., (4sł., 1o.ł., {3o.ł. zamknąć 1o.ś. na pierwszym z tych trzech oczek łańcuszka, nie wiem czy to sie czasem nie nazywa pikotek...}, 1o.ł., 4sł)-to co w nawiasie przerabiam w miejsce 2 oczek łańcuszka w poprzednim rzędzie-powtórzyć 5 razy; zakończyć 1o.ś.

***
     Jakiś czas temu przez miesiąc bawiłam się w One Photo A Day tzw. OPAD, a teraz wymyśliłam sobie "akcję śnieżynka" - One Snowflake A Day czyli OSAD :))) każdego dnia robię jedną gwiazdkę lub śnieżynkę, dopóki nie spadnie pierwszy śnieg...:)
.

5 komentarzy:

 1. Piękny projekt!!!!
  (Codziennie inny wzór???)

  OdpowiedzUsuń
 2. tak :) postaram się, żeby codziennie był inny wzór (bo podobno nie mam dwóch takich samych płatków śniegu) i mam cichą nadzieję, że śnieg spadnie jeszcze tej zimy... :D
  pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. swietne te śniezynki. dziękuję za tutoriale. dodam je do swojej listy i kiedys na pewno spróbuje sama :)

  OdpowiedzUsuń
 4. wyszło mi coś kompletnie innego :c

  OdpowiedzUsuń

:)