.
Kolejnym wzorem do kolekcji jest pęczek (lub muszka), właściwie to nie wzór tylko pojedynczy element czasem pojawiający się w różnorodnych robótkach (u mnie ostatnio w
granny square z różowym kwiatkiem w środku). Można go spotkać w serwetkach, sweterkach, rękawiczkach itp. Natknęłam się na różne pęczki: wkłuty, dziergany, pęczek zakończony oczkiem łańcuszka, pęczek ze słupków pojedynczych niedokończonych, pęczek "ziarnko" ze słupków dokończonych... Nie mam pojęcia ile jeszcze jest innych wariacji pęczków!
Póki co, najprostszy pęczek z trzech wyciągniętych pętelek, to tak na początek. :)
Pęczek (muszka) krok po kroku:
(pęczek z 3 pętelek)
1. u mnie 3 oczka łańcuszka:
2. można rozpocząć pęczek narzutem (nawijając nitkę), ale można pominąć ten pierwszy narzut i od razu wkłuć szydełko w oczko z poprzedniego rzędu by wyciągnąć pierwsza pętelkę:
3. wkłuć szydełko:
4. i wyciągnąć pierwsza pętelkę:
5. narzut:
6. i ponownie w to samo oczko wkłuwamy szydełko by wyciągnąć drugą pętelkę:
7. wyciągamy drugą pętelkę:
8. ponowny narzut:
9. i wyciągamy kolejną pętelkę, trzecią, wbijając szydełko w to samo oczko:
10. gdy już mam odpowiednia ilość wyciągniętych pętelek, zakańczamy pęczek przeciągając nitkę przez wszystkie pętelki i narzuty które mamy na szydełku:
11. i gotowy pęczek:
12. a tu pęczek zakończony oczkiem łańcuszka:
Kiedyś dostałam bardzo zniszczoną książkę o szydełkowaniu "Roboty szydełkowe" Heleny Gawrońskiej z 1957 r. Prawdziwa skarbnica wiedzy o dzierganiu. Tak w tej książeczce został opisany pęczek:
I jeszcze przykładowe pęczki o różnej liczbie pętelek:
***
Podkładka jest cała w muszki (pęczki), a w sweterku dla kubka pęczki mają przypominać serduszka :)
.